Gładką być!
9 czerwca 2012
W dzisiejszych czasach depilację traktuje się jako jedno z działań decydujących o pięknym, zadbanym wyglądzie. Na szczęście istnieje wiele metod skutecznej depilacji, trzeba tylko wiedzieć, która jest najodpowiedniejsza.
Różne metody prowadzą do celu
Depilacja to usuwanie nadmiernego owłosienia. W zaciszu domowym możemy użyć do tego: tradycyjnej maszynki do golenia, specjalnych kremów, wosku, czy też elektrycznego depilatora.
Przygotuj skórę do depilacji
Bez względu na wybraną metodę, warto postarać się, aby zabieg był jak najmniej kłopotliwy. Należy przeprowadzić go na miękkiej, rozgrzanej skórze. Dlatego też używaj maszynki (oczywiście nie elektrycznej) podczas kąpieli, a depilatorów, kremów do golenia i wosku – zaraz po wyjściu spod prysznica. Przystępując do zabiegu, zadbaj, by twoja skóra była czysta, pozbawiona warstwy kremów i balsamów. Wyjątek stanowi golenie, przy którym okaże się pomocny specjalny żel lub pianka.
W doborze odpowiedniej metody depilacji, kieruj się przede wszystkim faktem, jak długotrwały efekt chcesz osiągnąć, ile czasu możesz na depilację poświęcić i jak bardzo wytrzymała jesteś na ból. Intensywność owłosienia na ciele kobiety zależy od wielu czynników. Kobiety z ciemniejszą karnacją mają bardziej obfite i wyraźniejsze owłosienie. Jasna skóra natomiast jest z kolei bardziej podatna na podrażnienia.
Golenie maszynką
To wciąż najpowszechniejsza metoda pozbywania się owłosienia. Golenie odbywa się szybko i bezboleśnie, za to efekt jest krótkotrwały. Włoski odrastają już po ok. 2-3 dniach i bywają grubsze. Podczas golenia bowiem przycina się je jedynie w najgrubszym miejscu. Maszynką ogolisz zarówno nogi, jak i pachy oraz okolicę bikini. Warte uwagi są również golarki elektryczne, które co prawda mniej dokładniej golą, ale za to są delikatniejsze dla skóry.
Depilator elektryczny
Usuwa włoski wraz z cebulkami za pomocą szczypczyków. Niektóre z depilatorów posiadają nasadkę masującą, inne chłodzącą, zmniejszającą nieprzyjemne doznania. Zabieg jest dość trudny i czasochłonny, natomiast skóra pozostaje gładka przez 2-3 tygodnie. Za pierwszym razem depilacja jest bardzo bolesna i nie nadaje się do wrażliwych miejsc, typu: pachy, czy bikini. Zdarza się również, że nieliczne włoski wrastają w skórę i wywołują stany zapalne.
Wosk
Z jego pomocą włoski wyrywane są wraz z korzeniami. Gładkość skóry utrzymuje się nawet przez kilka tygodni, a owłosienie odrasta rzadsze i słabsze. Istnieją dwa rodzaje wosku: ciepły i zimny. Ciepły należy podgrzać do konsystencji płynnego miodu, następnie nałożyć na skórę, a potem przykładać do wybranych miejsc papier, który po krótkiej chwili należy zerwać zdecydowanym, szybkim ruchem. Ciepłego wosku używa się chętniej w salonach kosmetycznych. Zimny natomiast idealnie nadaje się do użytku domowego. Kupisz go w każdej drogerii w postaci gotowych plastrów, które przed zabiegiem należy rozgrzać w dłoniach. Aby depilacja była efektywna, włoski powinny mieć długość ok. 5 mm. Wosk nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a usuwamy w kierunku przeciwnym. Tę metodę polecamy do depilacji wszystkich partii ciała.
Depilatory chemiczne
Dostępne są głównie w formie kremu, sprayu lub mleczka. Usuwają nawet najkrótsze włoski tuż przy nasadzie skóry. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 10-15 min. Preparat nakłada się na czystą, suchą skórę, tak aby pokryć włoski grubą warstwą kosmetyku, a następnie usunąć według zaleceń producenta.
W kremach do depilacji główny składnik stanowi silnie zasadowy środek chemiczny, który rozpuszcza kreatynę włosa. Dzięki niemu włoski odrastają po 3-5 dniach. Wadą jest na pewno nieprzyjemny zapach oraz fakt, że substancje chemiczne w nim zawarte, mogą podrażniać skórę. Pamiętajmy, aby przy pierwszym użyciu zrobić próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.
Środki te nadają się do wszystkich partii ciała, te do wrażliwych miejsc posiadają delikatniejszą formułę.
Po depilacji
Należy pamiętać, że częsta depilacja podrażnia skórę. Dlatego ważna jest pielęgnacja nie tylko przed zabiegiem, ale i po. Należy zwłaszcza systematycznie nawilżać skórę balsamami i kremami zawierającymi składniki pielęgnujące oraz łagodzące.
Czego nie wolno robić?
- Nie wyrywaj włosków pęsetą –bo pobudzasz w ten sposób ich wzrost.
- Włosy wyrastające z brodawek najlepiej wycinaj nożyczkami. Wyrywanie i stosowanie na nie środków kosmetycznych może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.
Dlaczego włoski wrastają w skórę?
Nieraz podczas depilacji, ciągnięty przez depilator włosek rozciąga się i pęka. Zwija się wtedy jak sprężynka i wraca do kanalika włosowego, a tam rośnie w zupełnie innym kierunku. Należy przekłuć miejsce, w którym znajduje się włosek, jednorazową igłą i wydostać go na powierzchnię skóry oraz zdezynfekować rankę.
Anna Rytel