Piękno po piwie
3 kwietnia 2012
Może w upalny dzień koić pragnienie lub – spożywane w małych ilościach – przynosić również korzyści naszemu zdrowiu i urodzie, szczególnie wspomagając skórę i włosy.
Co się kryje w piwie?
Nawet nie wiemy, jak wiele dobrego kryje się w szyszce chmielu, którą dodaje się do brzeczki piwnej! Zawiera ona od 8 do 12 procent żywic, głównie humuliny i lupuliny. Ma także działanie bakteriobójcze.
Niektórzy uważają, że sprzyja profilaktyce antynowotworowej, a nawet zwalcza bakterie odporne na antybiotyki. Ponadto słyszy się głosy, że szyszka ta łagodzi podrażnienia układu moczowego, reguluje przemianę materii i pobudza apetyt. Ma na dodatek właściwości uspokajające oraz nasenne.
Na zdrowie – piwo?!
Już nasze prababcie wiedziały, że szyszki chmielowe pomagają w leczeniu i łagodzeniu nerwobóli, problemów żołądkowych, napięcia mięśniowego, chorób śledziony, nadciśnienia, czy też nerwicy.
Piwo jest źródłem witamin z grupy B: B1, B2, PP i B12, a to za sprawą drożdży, które wykorzystuje się w procesie warzenia. Dzięki nim właśnie napój ten wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, likwiduje zmęczenie oraz nerwowość, a także wpływa korzystnie na kondycję włosów i ukrwienie skóry.
Piwo i… uroda?!
Z pokolenia na pokolenie przekazywane są sekrety dotyczące metod upiększania swego wyglądu w zaciszu domowym. Często stosowanym przez nasze babki i prababki środkiem było właśnie piwo.
Oto kilka kosmetycznych propozycji:
Maseczka do twarzy
Składniki:
Drożdże piwne (3-4 łyżki)
Miód
Oliwa z oliwek lub sojowa (jeśli masz suchą skórę)
Przygotowanie:
Wsyp drożdże do miseczki. Powoli dodawaj do nich łyżeczkę podgrzanego miodu. Ucieraj wszystkie składniki tak, aż powstanie papka. Na koniec wlej parę kropel oliwy. Następnie nałóż papkę na twarz i dekolt, a po 20 minutach zmyj ciepłą wodą. Od razu zauważysz poprawę jędrności Twojej skóry i jej lepsze nawilżenie.
Tonik – do przesuszonej skóry
Jeśli Twoja skóra ma skłonności do przesuszania, koniecznie wypróbuj przygotowany na bazie piwa tonik do twarzy.
Składniki:
2 łyżki piwa
2 łyżki wody
Kilka kropel octu jabłkowego
Kilka kropel oliwy z oliwek
Po dodaniu wszystkich składników otrzymasz płyn tonizujący. Przecieraj nim twarz codziennie rano i wieczorem. Twoja skóra z pewnością nabierze blasku.
Piwne kąpiele
O ich właściwościach wiedziały już starożytne Egipcjanki. Jeśli chcesz się poczuć tak jak one, zafunduj sobie piwną kąpiel. Przyda się do tego rytuału specjalne piwo kąpielowe lub zwykłe, byle naturalne i bez sztucznych dodatków. Wlej je do wanny pełnej ciepłej wody o temperaturze ok. 38 stopni i zażywaj kąpieli przez 20 minut. Skóra po piwnym relaksie będzie odprężona, nawilżona i bardziej jędrna.
Chmielowe włosy
Aby nasze włosy stały się miękkie i łatwiej było zaaranżować na z nich wymyślną i jednocześnie trwałą fryzurę, warto zastosować piwną płukankę.
Na łamliwe włosy
Do długich, łamliwych i skłonnych do rozdwajania włosów zastosuj mieszankę z 0,25 l piwa i jednego jajka. Mieszaj miksturę tak, aż powstanie piana. Po umyciu włosów szamponem nałóż mieszankę na włosy na 20-30 min., a następnie zmyj ją ciepłą wodą.
Pozbądź się łupieżu!
Wywar z szyszek chmielowych jest dobrym specyfikiem przeciwłupieżowym. 10-20 szyszek chmielowych zalej gorącą wodą (1/2 litra) i trzymaj je pod przykryciem przez pół godziny. Następnie przecedź wywar i ostudź do wybranej temperatury. Umyte włosy i skórę głowy polewaj sporządzonym płynem.
A włos Ci z głowy nie spadnie!
Zabieg ten jest również polecany łysiejącym mężczyznom. Wystarczy lekko podgrzać ok. 0,5 l jasnego piwa, a następnie wetrzeć je we włosy i pozostawić na nich przez 15 minut. Następnie należy głowę spłukać i ponownie wetrzeć we włosy ciepłe piwo.
Znowu należy pozostawić je na włosach i co najważniejsze – nie suszyć ich suszarką, lecz poczekać aż same wyschną. Najlepiej stosować płukankę na noc. Panowie mogą być pewni, że chmielowy zapach wywietrzeje! Rano wystarczy rozczesać włosy i ułożyć fryzurę. Kurację stosuje się przez trzy miesiące.
Na zdrowie!
Anna Rytel
Czy wiesz, że…
- Tak oto jak przed I wojną światową reklamował się Browar Zachodni ze Zbąszynia: Bardzo dobre piwo, pożywne, pełne. Dla chorych, rekonwalescentów, małokrwistych i karmiących matek, przez lekarzy polecane.
- Starożytni Egipcjanie doceniali zdrowotne właściwości piwa. Było ono zalecane jako środek profilaktyczny przeciw cholerze i dżumie, a także… ukąszeniom skorpionów.
- Mnisi w klasztorach w Belgii, Francji, czy Niemczech wyrabiali najlepsze piwa, używając do tego wyłącznie naturalnych surowców, czyli ziaren zbóż, drożdży, krystalicznej wody oraz składników bogatych w proteiny, sole mineralne i witaminy.
- Książę Leszek Biały odmówił udziału w wyprawach krzyżowych, gdyż w Palestynie nie znano piwa.
- Najwięcej przeciwutleniaczy znajduje się w ciemnym piwie. Antyoksydanty powodują odwracanie zniszczonych komórek i tym samym hamują procesy starzenia się skóry.